İLK NOT

Emotional Freedom Techniques ( Duygusal Özgürlük Teknikleri) nin hiçbir fiziksel ya da zihinsel hastalığın tanı, reçete veya tedavisini amaçlamadığını kabul ediyorum. Bu teknikler psikiyatrik ya da tıbbi tedavi yerine kullanılamazlar. Bu notlar herhengi bir ilaç tedavisinin ya da tıbbi ya da psikiyatrik tedavinin kesilmesini önermez.

Emotional Freedom Techniques

(Duygusal Özgürlük Teknikleri)

Hızlı Başlangıç El Kitabı

Kolayca öğrenebileceğiniz ve çok etkili etkileri olan bir şifa tekniği

EFT Tarihi

Eft 5000 yıl önce, gözle görülmeyen enerjilerin ve meridyenlerinin haritalarının yapıldığı Çin Şaolin ve Taoist tapınaklarına dayanır.

Önemli gelişmeler; Uygulamalı Kinesiology ‘nin Kurucusu Dr. George Goodheart ve Düşünce Alanı Tedavisi ‘nin kurucusu Dr.Roger Callahan tarfından sağlanmıştır.

90’ lı yılların başında, Dr. Callahan ‘ın öğrencilerinden biri ve karizmatik kişiliğe sahip Gary Craig çok karmaşık olan Düşünce Alanı Tedavi’sini, zihinsel, duygusal ve fiziksel konularda herkesin uygulayabileceği teknikler haline getirdi.

Gary Craig, bir Mühendis, bir NLP ve Kişisel Gelişim Uzmanıdır.

Düşünce Alanı Tedavisi (TFT Thought Field Therapy), oldukça karışık bir sıralama ile bir dizi meridyen noktasına, konusunda iyi eğitim almış bir uzmanın dikkatlice yaptığı vuruşlar gerektirirken, Gary Craig ‘in EFT yönteminde basitçe her problem için bütün meridyen noktalarına vuruşlar uygulanır. Böylece yanlış bir noktaya vuruş söz konusu değildir. EFT ve TFT her ikisi de etkili sonuçlar veren yöntemler olmalarına rağmen, EFT nin farkı; çok kolay öğrenilebilmesi, herkes tarafından uygulanabilmesi ve her konu için aynı yöntemin kullanılmasıdır.

EFT Nedir?

Duygusal Özgürlük Teknikleri, adından da anlaşılabileceği gibi duygusal bir şifa yöntemi olmasının yanı sıra bir çok fiziksel şikayeti de oldukça etkili bir biçimde rahatlatmaktadır.

Çağdaş psikolojinin çoğu inancına ters düşen devrim niteliğindeki bir keşfe dayanır. Temel dayanağı; “Tüm olumsuz duyguların sebebi, bedenin enerji sistemindeki bozukluktur” fikridir.

EFT dikkat çekici bir istikrarla (Tecrübeye dayanan %50-90) şikayetleri garip görünen (ama bilimsel) bir giderme grafiği çizer.

Bedenin çeşitli noktalarına parmak uçları ile yapılan vuruşlarla uygulanır. Şikayet sahibinin duygusal rahatsızlık veren olaylar yaşaması veya düşünmesi sonucu, bedeninin enerji meridyenlerinde bozukluk, engellenen akış oluşur. EFT vuruşları bunu yeniden dengeler.

Şikayetin kaynağına ilişkin hatıra değişmez ama sebep olduğu şikayet ortadan kalkar. Bu da kalıcı bir sonuçtur. İyileşmenin doğal sonucu olarak, kaynağa ilişkin anlayış da sağlıklı yönde değişir.

Olumsuz Duygular Nasıl Oluşur?

olumsuz duygular

EFT ‘nin Uygulaması

Bu bir meridyen enerji tedavisidir.  Akupuntur gibi doğrudan bedendeki meridyen sistemine uygulanır. Fakat iğneler yerine, ana meridyen hatları, parmak uçlarının küçük vuruşları (Tık) ile uygulanır.

Benzetmek gerekirse, meridyenleri akarsular olarak düşünebilirsiniz. Duygusal veya fiziksel sağlığın bozulması, bu akarsularda tıkanıklık veya taşma demektir.

EFT bir zihin/beden şifa tekniğidir çünkü meridyen tedavisinin fiziksel etkileri ile ağrı veya şikayete odaklanmanın zihinsel etkilerini aynı uygulamada birleştirir.

EFT Nasıl İşler?

eft works

EFT sistemi sağlığa döndürür.

Psikolojik Geri Dönüşüm

EFT ‘de Psikolojik Geri Dönüşüm (PGD) kavramı anlaşılması çok önemli olan bir kavramdır.

PGD ‘nin sebebi korku ve/veya travmadır ve her tür tedaviyi engeller. Hem alopatic (modern Tıp), hem de Holistic (Alternatif Tıp).

PGD karakter olarak meridyenlerde ters enerji akımıdır. Benzetmek gerekirse ters takılmış piller gibi…

PGD bir konuda veya kişinin yaşamının bir çok alanında görülebilen, kişisel sabotaj gibi olumsuz davranışlar olarak ortaya çıkar.

Kronik durumlar, depresyon ve bağımlılıklarda sık rastlanır.

PGD

Bu geri dönüşümün sebepleri; geçmiş olaylar, kararlar, inaçlar, stres, kutup değişimleri ve enerji zehirlenmelerini içerir.

PGD ‘ye sebep olan bazı inançlar; kişisel değer ve güvenlik eksikliği ile nedensizlik, izin vermemek ve sorundan sağlanan faydalar olarak sıralanabilir.

PGD yi düzeltmek için önerilen EFT uygulamaları, hassas noktanın ovulması veya karate kesme noktasına tıklamaktır.

 

UYGULAMA

Sistem temelinde tek standarta dayanır. Bu standart duygusal/fiziksel rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılır. Bir kez öğrenildiğinde her aşamanın uygulanması 1-2 dakikadan daha az zaman alır. Bu aşamalar :

 1. Hazırlık
 2. Sıralama
 3. 9 ET uygulaması
 4. Sıralama (Tekrar)
 5. Ayarlar (Tekrarlanacak uygulamalar için)
 1. Hazırlık: EFT nin işe yaraması için ortamın hazırlanmasıdır. Bu aşamada ya hassas nokta dediğimiz bağışıklık sisteminin süzme noktasını ovarken ya da Karate Kesme Noktasına tıklarken Hazırlık Cümlemizi 3 kere yüksek sesle tekrarlarız.

Hazırlık Cümlesi, halletmeye çalıştığımız konunun mümkün olduğunca

Açık tanımlaması olamalıdır. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi;

. Benim (halledilecek konu) olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.

Bazı örnek hazırlık cümleleri:

 • Benim sırtım ağrıyor olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Ben işte sinirleniyor olsam da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Çenemde bir ağrı olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Yükseklik Korkum olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 1. Sıralama : Halledilecek konuyu akılda tutarken, meridyen noktalarına sırasıyla yaklaşık 7 defa tıklıyoruz. Konuyu akılda tutmakta yardımcı olması için (Hazırlık Cümlesinin kısaltılmış halini ki bu “Hatırlatma Cümlesi”dir) her noktada Hatırlatma Cümlesini tekrarlarız.

Yukarıda verilen Hazırlık Cümlelerinin, Hatırlatma Cümleleri aşağıdaki gibi olacaktır;

. Bu sırt ağrısı

. Bu işte sinirlenme

. Bu çene ağrısı

. Bu Yükseklik korkusu

 1. 9 ET(Elin Tersi) Uygulaması : ET noktası adından da anlaşılacağı üzere, elin tersinde, elimizi yumruk yaptığımızda ortaya çıkan tümseklerden, küçük parmak ile yüzük parmağınınkilerin çok az altındaki noktadır. ET noktasına devamlı tıklarken, biraz garip görünebilecek bir dizi yapılması gereken vardır. Beynin lobları arasında bağlantıyı ve sinir sistemini konu üzerinde çalışmaya başlatmak.
 1. Sıralama (Tekrar) : Sıralama önceki ile aynen tekrarlanır.

Böylece bir standart uygulama turu tamamlanmış olur.

 1. Ayarlar : Bazı durumlarda, rahatsızlığınızdan tek turla tamamen kurtulabilirsiniz! Yine de, eğer sıkıntınızı az da olsa hissediyorsanız.

Standart tur aşağıdaki ayarlarla yeniden uygulanabilir;

Bu sefer Hazırlık Cümlesi şöyle olmalı :

 • Benim hala biraz sırtım ağrıyor olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Ben hala biraz işte sinirleniyor olsam da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Çenemde hala biraz ağrı olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.
 • Benim hala biraz Yükseklik Korkum olsa da, Kendimi herşeyimle ve tamamen kabul ediyorum.

Bu sefer Hatırlatma Cümlesi şöyle olmalı:

. Bu sırt ağrısı kalıntısı

. Bu işte sinirlenme kalıntısı

. Bu çene ağrısı kalıntısı

. Bu Yükseklik korkusu kalıntısı

Şimdi tıklamaların yapılacağı asıl noktaları incelemeye başlamadan önce öğrenilecek bir detayımız daha var. Problemi ölçeklendirmek. Bir EFT turuna başlamadan önce, rahatsızlığın üzerinizde yarattığı hoş olmayan duuyguyu 1 den 10 a kadar bir ölçek üzerinde ölçeklendirin. Buradan hareketle sizi cidden rahatsız eden bir konu ise 8-9 ölçek, kıyasla daha hafif bir konu ise 3 olabilir. (Buna Duygusal Rahatsızlık Ölçüsü, DRÖ değeri de denir.)

Bir tur standart uygulama sonunda rahatsızlığı tekrar ölçeklendirin. Azalma var mı?

Hedefiniz 1 e ya da 0 a inmektir. Bunun da anlamı başladığınızda var olan rahatsızlıktan tamamen özgürleşmiş olduğunuzdur.

Sıkıntınızın ölçeğini bir iki tur EFT uygulamasıyla, 7 ya da 8 den 0 a indirmek, şaşırtıcı bir deneyimdir. Ve bu umduğunuzdan daha sık olacaktır.

TIKLAMAYA BAŞLAYALIM

Artık üzerine tıklayacağımız noktaları öğrenmeye hazırız. Bundan sonra öğreneceklerimizi ne kadar çok tekrarlarsak ve bu uygulamayı gerçek sıkıntılar için yaparsak bütün uygulama çok daha kolayca yerli yerine oturacaktır. EFT gerçek bir deneyim olduğundan hiç bir açıklama, başlayıp yaparak öğrenmenin yerini tutmayacaktır.

Not: EFT yi bir kez öğrendiğinizde, bir standart turu sadece 1-2 dakikada uygulayabileceksiniz. Her uygulamadan önce üzerinde çalıştığınız sıkıntıyı muhakkak ölçeklendirin. Ve Uygulama sonunda tekrar ölçeklendirmeyi hatırlayın.

Aşağıdaki Noktalar PGD için tıklayacağınız noktalardır. Hangisini tıklamak size daha rahat geliyorsa onu kullanın.

points

Başlamaya hazırız. Öncelikle rahatsızlığınızı ölçeklendirin.

Duygusal Rahatsızlık (DRÖ) Ölçeği

EFT ÖLÇEK

Hazırlık. Karate Kesme Noktasına 7-8 kez tıklarken veya Hassas Noktayı ovalarken, Hazırlık Cümlenizi 3 kez tekrarlayın.

SIRALAMA

Bu aşamada, Hatırlatma Cümlesini tekrarlarken, aşağıdaki noktalara 7-8 defa tıklanır. Bedenin iki tarafına da tıklanabilir.

points

Bu aşamada, Hatırlatma Cümlesini tekrarlarken aşağıda gösterilen el üzerindeki noktalara 7-8 kez tıklanır. Her iki el de kullanılabilir.

hand points

ET noktasına devamlı tıklarken, Aşağıdakileri uygulayın.

(El Tersi noktası adından da anlaşılacağı üzere, elin tersinde, elimizi yumruk yaptığımızda ortaya çıkan tümseklerden, küçük parmak ile yüzük parmağınınkilerin çok az altındaki noktadır.)

Gamut

Gözleriniz açık, Hatırlatma Cümlesi (Burada 1 kez) ET noktasına tıklamaya devam.

eyes open

Gözler Kapalı, Hatırlatma Cümlesi 1 kez. ET noktasına tıklamaya devam.

eyes closed

Gözler olabildiğince sola ve aşağı bakıyor. Hatırlatma Cümlesi 1 kez. ET noktasına tıklamaya devam.

eyes left

Gözler olabildiğince sağa ve aşağı. Hatırlatma Cümlesi 1 kez. ET noktasına tıklamaya devam.

eyes right

Gözler saat yönünde tam bir daire çiziyor. Hatırlatma Cümlesi 1 kez. ET noktasına tıklamaya devam.

eyes rot cw

Gözler saat yönünün tersi tam bir daire çiziyor. Hatırlatma Cümlesi 1 kez. ET noktasına tıklamaya devam.

eyes rot acw

Bir melodinin 5-6 notasını mırıldanın. (Bu beynin yaratıcı tarafını aktive eder.) İyi ki doğdun melodisi sıklıkla kullanılır ama herhangi bir melodi olabilir.

sing

1 ‘den 9 ‘a kadar hızlıca sayın. (Beynin mantık tarafını devreye sokar.)

count

Bir melodinin 5-6 notasını tekrar mırıldanın. (Bu beynin yaratıcı tarafını aktive eder.)

sing

Sıralamayı tekrarlayın. 7-8 kez aşağıdaki noktalara tıklarken Hatırlatma Cümlesini tekrarlayın.

body points

 

Şimdi el üzerindeki noktaları 7-8 kez tıklarken hatırlatma cümlesini tekrarlayın.

hand points

Şimdi, tekrar rahatsızlığınızı ölçeklendirin.

EFT ÖLÇEK

Sıkıntınız azalmış olmalı. Hatta 0 ‘a inmiş bile olabilir. Eğer inmemişse tek yapmanız gereken, ölçekte 0 ‘a ya da idare edecek seviyeye inene kadar satandart turu tekrarlamaktır.

Artık EFT uygulamasının tamamını biliyorsunuz.

Bazı EFT uygulayıcıları, tecrübeyle, standart turda bir takım aşamaları atladıkları zaman bile etkili sonuçlar aldıklarını gözlemlemişlerdir. Eğer başka birileri ile çalışıyorsanız ve tam tur uygulanmadığını fark ederseniz şaşırmayın.

Farklı uygulama ve kestirme uygulamalardan bazıları:

– Hassas nokta yerine Karate Kesme Noktasının kullanılması

– Bazı el noktalarının atlanması

– 9 El Tersi uygulamasının tamamen atlanması veya kısa şekli

– Hazırlık veya Hatırlatma cümlelerinin tıklamalar süresinde değiştirilmesi

Bazı hallerde uygulamaya fazladan noktalar eklenebilir.

 • Bileğin nabız bölgesine hafif tokatlar
 • Ayak bileğinin 7-8 cm yukarısına her iki elle hafif tokatlar
 • Bedende bir dolu meridyen olduğundan başka noktalarda kullanılabilir.

Rahatsızlıklar Bulmaca gibidir.

 1. Hazırlık Cümlesinin mümkün olduğunca net ve doğrudan olması büyük önem taşır. Örneğin:

“Ağrım olsa bile”

cümlesi yerine

“Sol omzumun üstünde birşey saplanıyormuş gibi bir ağrım olsa bile”

 1. Bir rahatsızlığın başka yönleri de olabilir ve bunlar uygulama sürecinde ortaya çıkabilirler. Böylesi durumlarda konunun her yönü için derinlemesine uygulamaya devamda fayda vardır. Sanki Bir soğanın katmanlarını soyar gibi. Rahatsızlık tamamen çözülene kadar kararlı bir şekilde devam etmek önemlidir. Bu türden rahatsızlıklarda tecribeli bir EFT uygulayıcısıyla çalışmak genelde daha faydalıdır.
 2. Rahatsızlıkların bazı detaylarını bir araya getirmek gereklidir. Bunlara çekirdek konular denir.
 3. Rahatsılıkların bazı parçalarına uygulama yapıldığında tamamı çözümlenebilir. Bunlara da genelleştirilmiş etki denir.

Konular bazı detaylardan oluşabilir. Çoğu durumda detaylardan bir kaçını çözümlemek, konunun tamamının kendiliğinden çözülmesini sağlayabilir.

ASPECTS

EFT İşe yaramış gibi görünmüyor :

 • Hazırlık Cümlesindeki tanımın daha kesin olmasını deneyin.
 • Hazırlık Cümlesini daha hissederek kullanın. İçinizden ya da fısıltı yerine bağırarak tekrarlayın.

EFT İşe yaramış gibi görünmediğinde :

 • Uygulamaya daha fazla meridyen noktası ekleyin uygulamanın tamamını kullanın.
 • EFT ‘yi başka bir yerde uygulayın. (Duşta, açık havada)
 • İsrarla uygulayın. Çoğunlukla çözülme için bir dönem günde bir kaç kez gerekebilir.
 • Bolca su için (Susuzluk sonuçları etkiler)
 • Olumsuz inanç ve kendinizi sabote edip etmediğinizi kontrol edin.
 • Enerji toksinlerinden sakının. (Bedeninizin tepki verdiği yiyecekler, soluduklarınız ve kimyasallar)
 • Uzman bir terapist ile görüşün.

Sıkça Sorulan sorular ve Yanıtları :

 • Hangi elimi kullandığım fark eder mi? HAYIR
 • Uygulama sırasında elimi veya bedenin diğer tarafına geçebilir miyim? EVET
 • İki elimle aynı anda tıklayabilir miyim? EVET
 • Her noktaya kaç tık ? Genelde 7 ama fazlası daha iyi
 • Tıklarken kaç parmak ucumu kullandığım fark eder mi? Çoğu nokta için 2 parmak ucu idealdir. Fakat Baş üstü ve Kol altı gibi noktalarda daha fazla bölgeye etkili olması için 4 parmak ucu kullanın
 • Hazırlık gerekli mi? Her zaman değil ama emin olmak için kullanılmasında fayda var.
 • EFT bazı durumlarda gerekli tepkileri de ortadan kaldırır mı? HAYIR
 • Fayda görmek için inanmak zorunda mıyım? Kesinlikle HAYIR
 • Aynı süreci her konuda kullanabilir miyim? EVET
 • Uzun süreli ve yoğun problemlerde de etkili olur mu? Çok çabuk çözümlenebilirler.
 • İnsanların problemi anlatmaları gerekir mi? HAYIR gerekli değil.
 • Stres ve endişe konularında etkili midir? Hem de çok
 • Neden fiziksel problemlere uygulanıyor? Tümü olmasa da çoğu fiziksel problemin duygusal sebepleri vardır.
 • Sportif Performansa etki eder mi? EVET ve diğer performaslara da etki eder. Yazarların tıkanması, sahne korkusu, İlham kaynağı vb.gibi..

Bazı İpuçları :

 • Standart uygulamayı ezberleyin. Üzerinde çalıştığınız konuya en uygun Başlangıç ve Hatırlatma Cümlelerini hazırlayın. Konu çözülene kadar gerekli gördüğünüz kadar tekrarlayın. Gerekirse israrcı olun. Bazı konular daha uzun zaman alabilir.
 • Probleme ad koyarken elinizden geldiğince net ve kesin olun.
 • Zorlu konular genellikle beraberinde bir dolu detay içerirler. Problemleri detaylara bölün ve üzerlerinde teker teker çalışın.
 • Her detay için uygulama yapmanıza gerek kalmayabilir. Genelde bir kaç tanesi üzerinde çalışmak problemi tamamen ortadan kaldırabilir. Kütük yığınından bir tanesini çekince diğerlerinin yuvarlanıp gitmesi gibi…
 • Çözülme ve rahatlama kalıcıdır. Ama problem yeniden ortaya çıkarsa… Sadece tekrar tıklayın yeter!
 • Başkaları içinde uygulama yapabilirsiniz. (Uzaktan tıklama) küçük çocuklar gibi… Hazırlık cümlesini onlar için oluşturun “İsim (Halledilecek Konu) olsa da, O kendini herşeyiyle ve tamamen kabul ediyor” Bu uygulamanın sonuçlarına bayılacaksınız.
 • Uygulamada biraz tecrübe kazandıktan sonra, ET noktasını kullanmadan sadece Sıralama aşamasını uygulayarak denemeler yapın. Çoğu durumda etkili sonuçlar alacaksınız. ET noktasının gerekli olduğu zamanları fark edersiniz.
 • Uzaktan tıklama hayvanlar üzerinde de etkilidir. Ve çok iyi sonuçlar elde edilir.

Herşeyde kullanın!!!

 • EFT yaşamınızın çok ama bir çok alanında size yardımcı olacaktır. Her bireyin konuları benzersiz ve kişiye özeldir. Birçok insan daha önce düşünülmemiş veya uygulanmamış yollar keşfetmekte. Kullanmakta tereddüt etmeyin. EFT nin belli bir konuda işe yaramayacağını düşünseniz bile uygulayın. Hoş süprizlerle karşılaşabilirsiniz.
 • EFT de bir söz vardır ; Herşey için deneyin

 

Bu metni İngilizce’den Türkçeleştiren Ufuk Önen

 

Bu gönderiyi paylaş: