nlp                                Richard Bandler ve John Grinder tarafından 1970 ‘li yıllarda ortaya konmuştur. “Başarılı oldukları bilinen insanların başarılarını sağlayan unsurların incelenmesi ve bu başarılı uygulamaların detaylarının herkes tarafından uygulanabilir kolaylığa indirgenmesidir” diyebilirim.

Bunun için konusunun kendi zamanlarında en iyilerini gözlemlemiş, çalışma yolları ve kullandıkları yordamları belirlemiş ve bunlar daha az karmaşık hale getirilmişlerdir. 

Bütün bu çalışmaların amacı da; bireyin kendi arzuladığı, kurguladığı yaşamı kendi istediği şekilde sürdürebilmesidir.

Bunun için öncelikle kişinin önündeki korku engelleri kaldırılmalıdır.

Korkuların yenilmesi NLP ‘nin en kolay ve en rahat uygulanabilen bölümüdür.

Bir sonraki aşamada insanın kendisini arzuladıklarına ulaştıracak yolu çizmesi, sonra bu yolda ilerleyebilmek için iletişim becerilerini geliştirmesi, bunu yapabilmek için de insanları ve davranışlarını tanımlayabilmesi için NLP her dileyenin öğrenip uygulayabileceği bir dizi çalışmayı bir araya getirmiştir.

Kurucularında çalışmalarını yakından takip ettiğim  Sayın Dr. Richard Bandler, kendisini ve öğretilerini geliştirmeye devam etmektedir.

Burada insanın bilincinden ve bu bilincin belli bölümlerini nasıl kullandığından ve bu kullanış yollarını çözerek bireylere nasıl yardım edebileceğimizden söz etmek istiyorum.

Bilim dünyası beynimizin bir sinir ağı ve bu ağı oluşturan bağlantılar sayesinde bir çok bilinen işlevini yerine getirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bu sinir ağını oluştururken beynimizin tüm duyularını kullandığını da artık biliyoruz.

Bunu bilmenin biz NLP uygulayıcılarına şu faydası vardır;

diyelim ki başından hatırlamak istemediği kadar tatsız bir olay geçmiş bir danışanınız var.

Duygusal olarak yıpranmışlığa ek olarak bu kişi yaşamını yeniden sağlıklı bir yörüngeye oturtmakta zorlanıyor olduğunu da anlatıyor.

Bu kişiye yardımcı olabilmek için NLP kullanıldığında, olayın ayrıntılarını bilmeye gerek yoktur. Hatta gereksizdir.

Kişinin bu olaydan etkilenmesi sonucunda hayatında oluşmuş dengesizlik ve yeniden kurmak istediği denge ayrıntılarını kişinin de etkin katılımıyla belirledikten sonra dakikalar içinde yaşanmış olayın duygusal yükü ortadan kaldırılabilir ve kişiye has dengenin temelleri oluşturulabilir.

NLP kullanımı bu kadar basit, bu kadar kolay, bu kadar eğlenceli ve bu kadar çabuktur.

Bu gönderiyi paylaş: