0532 502 73 23

Meditasyon ve Hipnoz – Farklılıkları ve Benzerlikleri

Meditasyon ve Hipnoz – Farklılıkları ve Benzerlikleri

meditasyonveselfhipnozMeditasyon ve Hipnoz, gevşemiş bir zihin durumuna ulaşma süreci açısından birbiriyle benzerlikler taşısa da terapötik etkileri ve alınan sonuçlar açısından aslında birbirinden farklıdır. Meditasyon zihni ve ruhu dinlendirmek, susturmak ve dingin bir duruma getirmek için kullanılırken, hipnoz zihni programlamak için kullanılır. Hem meditasyonda hem de hipnozda bir gevşeme durumu oluşturmak için benzer gevşeme teknikleri kullanılabilir ancak bundan sonraki süreç her ikisinde farklıdır. Hipnoz genellikle gevşemenin eşlik ettiği bir zihin durumu olsa da hipnotik zihin durumu oluşturmak gevşeme oluşturmak şart değildir. Kişi gevşeme olmadan da hipnotik zihin durumuna girebilir. Yani hipnozda gevşeme şart değildir.

Meditasyon, zihni sessizleştirmek suretiyle tüm endişe ve kaygıları serbest bırakarak boş bir zihin durumu oluşturmanıza yardımcı olur. Zihni ve bedeni şarj etmek, yenilemek, stres ve anksiyeteyi azaltmak konusunda çok yardımcı olur. Tüm bunları hipnozla da yapabilirsiniz ancak hipnozun bunların yanı sıra bilinçaltını yeniden programlamak gibi daha büyük bir amacı da vardır.

Hipnoz aslında her insanın gün içinde de birkaç kez girdiği çok doğal bir zihin durumudur. Bilinçaltı gerçek deneyimle hipnoz altındaki deneyimin arasındaki farkı ayırt edemez ve bilinçli farkındalığımızın ötesine geçmek suretiyle bilinçli zihnimizin ötesine erişerek bilinçaltı düzeyde pozitif değişimler yaratılabilmesine yardımcı olur. Bu değişim ancak kişinin kendi bilinçli zihniyle de istediği bir değişim olabilir. Hipnozda kişi kendinden geçmez. Yeterince zaman, sabır ve küçük bir çaba ile çoğu düşünce kalıplarımızın ve istenmeyen davranış kalıplarımızın üstesinden gelmek hipnozla gayet mümkündür. Bilinçaltımız etrafımızda olup biten her şeyi emen dev bir sünger gibidir. Düşüncelerimiz, deneyimlerimiz ve maruz kaldığımız görsel uyaranlar yeni bir gerçeklik oluşturarak inanç sistemimizin bir parçası haline gelir. Başka bir deyişle; “düşüncelerimiz, gerçekliğimizi yaratır”.

Öte yandan meditasyon, zihninizi bir süre kapatarak düşüncelerimizi sessizleştirmeye yardımcı olmak suretiyle pek çok açıdan bize yardımcı olabilecek çok güçlü bir araçtır. Yaratıcılık ve diğer zihinsel işlemler, rahat bir meditatif durumdayken zihnimize çok daha rahat bir şekilde akar. Meditasyon aynı zamanda yoğun bir tempoda yaşadığımız günümüz dünyasında çok güçlü bir rahatlama sunar.

Meditasyon mu, Hipnoz mu?

“Meditasyon mu yoksa Hipnoz mu bana iyi gelir” diye düşünüyor olabilirsiniz… Hangisini seçeceğinize karar vermeniz aslında neyi amaçladığınıza bağlı; Amacınız sadece zihninizi dinlendirmek ve zihninizi bir süre susturarak zihinsel ve ruhsal rahatlama sağlamak ise “meditasyon” zihniniz için minik bir tatil kaçamağı gibi çok mükemmel bir rahatlama sunar.

Eğer sigarayı bırakma veya kilo kaybı gibi, mücadele gerektiren bir sorununuzun üstesinden gelmeyi hedeflemişseniz, kendinizde bir davranış değişikliği yaratmayı hedeflemişseniz bu tür daha spesifik konularda “hipnoz” çok etkilidir. Hipnoz ayrıca korku ve fobileri aşmak için de çok harika ve çok nazik doğal bir süreçtir.

Hem hipnoz hem de meditasyonda benzer gevşeme teknikleri kullanıldığı da olur ancak hipnozda, meditasyonda olduğu gibi bir gevşeme şart değildir. Hipnozda  uygulanan indüksiyon metodları çok çeşitlidir ve kişiye hangi hipnoz tekniğinin uygulanması gerektiği, süjenin hipnozla etkileşim modeline göre değişiklik de gösterebilir. Yani hipnozda gevşeme oluşturmak şart değildir. Hipnoterapist, kişinin özelliklerine uygun bir teknikle kişiye değişimi yaratmak için ihtiyaç duyulan hipnotik zihin durumuna girebilmesi için rehberlik ettikten sonra kişinin sorununu aşabilmesi için bazı metaforlar ya da hipnotik dil kalıpları içeren telkinler ve terapi teknikleri kullanır. Meditasyon ise zihni bir süre susturarak zihni ve ruhu dinlendirmek, şarj olmak, yenilenmek, stres ve anksiyeteyi azaltmak gibi amaçlarla kullanılabilir. Örneğin kedi fobisini gidermek için meditasyon yerine hipnoz daha doğru bir seçim olur.

Hem meditasyon hem de hipnoz, stresi ve anksiyeteyi yönetmek için size çok yardımcı olabilecek çok etkili iki disiplindir. Meditasyon birçok yönden size yardımcı olabilecek harika bir araçtır. Gün içinde birazcık vaktinizi meditasyona ayırmak; nefesinizin ritmini izleyip nefesinize odaklanarak zihninizi sessizleştirmek, stres ve gerginliği bünyenizden uzaklaştırmak sizin için hayat değiştiren bir deneyim olabilir.

Eğer ulaşmak istediğiniz belirli bir hedefiniz varsa, kendinizde yaratmak istediğiniz spesifik bir değişim varsa ya da bir sorunu aşmak için sizi hedefinize ulaştıracak bilinçaltı programınızı değiştirmeye ihtiyacınız varsa, bu tür konularda da hipnoz çok etkili ve çok hızlı sonuç alınabilen bir yöntemdir. Meditasyonun da hipnozun da çok çeşitli ve farklı uygulamaları vardır. Bu yüzden her iki disiplin de daha detaylı ve geniş olarak ele alınabilir ancak bu makalede hedeflenen şey bu iki uygulamanın temel benzerlikleri ve farklılıkları hakkında bir fikir vermektir. Genel olarak meditasyon ve hipnozun benzer ve farklı yönlerini bu şekilde özetleyebiliriz.

hypnotistanbul.com sitesinden alıntıdır.

Bu gönderiyi paylaş: