Yine Arapça bir sözcük. Durma, sabit olma, istikrar, kesin görüş veya tercih anlamları taşıyan bir sözcük.

Dilimize girmiş ve başımıza da sorun olarak kalmış. Ne çok insan gördüm. Ne çok insan kararsız oldukları için bana danışmaya geldiler. Haklıydılar çünkü karar kesin bir yargıdır ve çoğunlukla geri dönüşü çok zarar verici ve hatta yıkıcı olabilir. O nedenle karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir. Bazılarımız bu düşünme sürecini uzun tutarlar ki bu da yorucu bir süreçtir. Hele çevreleri kararsız kalışlarını eleştiriyor ve hoşgörüden uzak yaklaşıyorlarsa kendilerini yargılar ve suçluluk duygusu ile yıpranırlar.

Kararsız olduklarını söyleyen ve bundan yakınanlara şöyle sorarım; Kararsız olduğundan emin misin? Eğer emin olduklarını söylerlerse, o zaman bir soru daha gelir; Kararsızlığından emin olma konusunda doğru bir karar verdiğini düşünüyor musun? Bu soru birkaç kafalarını karıştırsa da genellikle yanıt “Evet” olur. Ve ben devam ederim; Tamam o zaman kararsız olduğun konusunda kararlı olduğunu söyleyebilirsek, gördüğün gibi her konuda kararsız değilsin. Hatta ufak bir yardımla kararlı olduğunu sen de gördün. Sonuç olarak toparlarsak; elinde yeterince veri varsa ve karar sürecinde biraz destek alabilirsen bayağı hızlı ve emin olduğun kararlar verebiliyorsun derim.

Karar vermek zor dediğimizde zor bir süreç başlatırız. Ya da kolayca karar verebiliriz ki verdiğimiz kararın sonuçları bundan etkilenmez. Her karar bir seçim, bir tercih olduğundan diğer seçenekler elenmiş olur kararın bir yargı oluşunun doğal sonucu olarak. Karar sürecinde işimizi kolaylaştıracak olan emin olacağımız bir karar verme kararıdır çünkü çoğunluk karar verirken pişman olmamak adına karar verme sürecini yaşarlar ve sonuç olarak hafifi ya da ağır pişmanlık yaşama olasılığına kendilerini açık hale getirirler. Oysaki karar vermek söz konusu olduğunda tercihinizden emin olmak amacı ile girin karar verme sürecine ve sonuç olarak öyle ya da böyle veya er geç bir karar vereceksiniz. Kararsız kalmak veya karar vermemeye karar vermek de bir karardır ve verdiğiniz karardan eminseniz ne mutlu. Değilseniz pişmanlık ve suçluluk duygularına hazır olun.

Uzun lafın kısası; karar verirken, konu ne olursa olsun. Verdiğiniz karardan emin olmak için kararınız tartın ki bu sayede verdiğiniz kararın sonuçları ne olursa olsun kararınızı verdiğiniz zaman elinizdeki verilere ve duygularınıza göre emin olduğunuz bir karar vermiş insanın hafifliğini yaşama şansınız olur. Aksi takdirde kararınız ne olursa olsun ve hangi konuda olursa olsun pişmanlık ve suçluluk duyguları kapıda demektir. Pişman olmayacağınız bir karar aramak yerine emin olacağınız kararlar vermek hedefiniz olmalı.

Bu gönderiyi paylaş: