Hipnoz nedir?

Bilim dünyası bugün de nasıl olduğunu tam olarak açıklayabilmiş değildir. İzleyenler hipnozdaki birinin ne yaptığını görebiliyorlar. Neden ve nasıl yaptığını açıklamak konusu gizemini korumaya devam ediyor.

Bilim insanlarının araştırmalarının sonucunda bir uyku hali olmadığı hatta hipnozdaki bireyin algılarının açık olduğu anlaşılmış. Hayallere dalmak, bir kitabın sayfalarına veya bir film izlerken kendini kaptırma halleri ile kıyaslanmıştır. Bilinç tamamen açıktır. Etraftaki diğer uyaranlar dikkat çekmez hale gelmiştir. Ele alınan konuya odaklanılmıştır. Farklı bir zihinsel hal ( trans ) oluşmuştur. Telkine yatkınlık hassasiyeti üst seviyededir. Hayal gücü en üst seviyelerdedir.

Her hipnoz gerçekte kendine hipnozdur. Hipnoz ile bir insana hipnozda değilken yapmayacağı bir şey yaptırılamazken, hipnozda değilken yapmak isteyip de yapamadığı herhangi konuda harekete geçmesi sağlanabilir.

Hipnoz ne demektir?

İsmini 19. Yüzyılda yaşamış İskoçyalı bir cerrah James Braid koymuş. Hipnotizma ve Hipnoz sözcükleri Yunanca uyumak anlamına gelen “Hypnos” sözcüğünden türetilmiştir.

Braid, Ambroise-Auguste Liebeault, Hippolyte Bernheim ve J.M.Charcot gibi o çağın bilim insanlarının hem fikir olduğu konu; Hipnoz, hipnozcunun hipnotize olan yaptığı bir etki değil hipnoz olanın telkine verdiği tepkilerin ortak sonucu olduğudur.

 

#Hipnoz #Hypnosis #Hipnoterapist #Sertifika #credibilite #international #ngh #certified #instructor #program #ufukonen

Bu gönderiyi paylaş: