Herkes şu ya da bu korkuyu, az ya da çok deneyimler. Kişiyi tanımlayan ise korku ile ne yaptığıdır.

Korkunu bastırma – itici güç olarak kullan

Korku bastırılmaya çalışıldığında öfkeye dönüşür ki yıkıcıdır. Öfke ile kalkan zararla oturur. Korkunuzu bastırmak yerine korktuğunuz her ne ise onunla ve/veya ona karşı ne yapabileceğinizi düşünün. Korkunuzun verdiği itici güçle alabileceğiniz her önlemi alın. Bu tavır sizi tedbirli, temkinli ve en önemlisi sağduyu sahibi biri yapacaktır.

Korkmuyor olsaydınız ne yapardınız?

Cesaret korkunun yokluğu değildir. Korkuya rağmen gerekeni yapabilmektir. Kendinize korkunuz olmasa idi ne yapardınız sorun ve bütün enerjinizi verdiğiniz yanıt yönünde odaklayın. Kendinizi şaşırtan sonuçlar elde edebildiğinizi sevinerek göreceksiniz.

Korkuyu dönüştürün

Korku sizi durdurur. Yapmak istedikleriniz yapmaktan alıkoyar. Korku zihinseldir ve yenilgi düşüncesi ile tetiklenir. İlk insanın yenilgi kavramı, ya bir vahşi hayvana yem olmak ya da açlıktan ölmek gibi olasılıklar içeriyordu. İnsanlık o günlerden çok farklı koşullarda yaşıyor olmasına rağmen yenilgi korkusu varlığını sürdürmekte. Yenilgi korkusu yenilgiye sebep olduğundan devam eden bir döngü yaratır. Korkuya kapılmak yerine korkuyu dönüştürmek başarıyı getirir. Bilinen tüm olumsuz duyguların temelinde korku yatar. Korkunun olmadığı yerde ise güven ve güvenin olduğu yerde de sevgi vardır. Bunun idrak edilmesi insana korku bazlı seçimlerden güven bazlı seçimlere yönelmek için muhteşem bir güç verir. Endişelendiğiniz bir anda kendinize bunun da bir şekilde geçeceğini ve sizin yine bir yolunu bulacağınızı hatırlatın. Bugüne kadar buldunuz. Yine bulacaksınız.

Bu gönderiyi paylaş: